W obecnych czasach cukrzyca nie jest chorobą ani rzadką, ani niespotykaną. Należy do chorób towarzyszących człowiekowi od dawien dawna a nawet stała się jedną z dolegliwości cywilizacyjnych.

Cukrzyca często jest spowodowana:

  • niepoprawnym stylem życia,
  • nałogami,
  • brakiem ruchu,
  • złym żywieniem.

Wyróżniamy trzy rodzaje cukrzycy, które rozwijają się w różnym wieku i z różnych przyczyn.

Mimo, że choroba ta towarzyszy ludzkości od tysięcy lat to nie ma na nią skutecznego leku, jest przewlekłą i uciążliwą dolegliwością, z którą trzeba się pogodzić i nauczyć z nią żyć. W ostatnich latach niepokojącym jest wzrost zachorowań a przy tym coraz to większe zapotrzebowanie na poradnie diabetologiczne.

Cukrzyca typu pierwszego

Ze względu na rodzaje cukrzycy wyróżniamy cukrzycę typu pierwszego, która dotyka przede wszystkim ludzi młodych stanowi ona około 10% przypadków. Uważana jest za najprostszą w leczeniu, lecz wymagającą cierpliwości i dokładności. Należy stosować skrupulatnie dietę oraz przyjmować insulinę do końca życia, które mimo wszystko jest skrócone o około 15 lat.

Cukrzyca typu drugiego

Do najgroźniejszych należy cukrzyca typu drugiego, która jest dość skomplikowana, ma wiele przyczyn i może prowadzić do powikłań. Dotyka przede wszystkim dorosłych i występuje w 90% wszystkich przypadków zachorowań. Ostatnim typem cukrzycy jest cukrzyca powstała w czasie przebiegu innych chorób, określana jest typem trzecim i dotyka nie wielką ilość pacjentów.

Cukrzyca ciążowa

Oddzielanym często od tych rodzajów cukrzycy jest cukrzyca ciążowa nazywana również cukrzycą ciężarnych. Dotyczy ona około 3% kobiet w ciąży, u których występuje najczęściej między 24 a 28 tygodniem ciąży. Wykrywana w czasie rutynowych badań przeprowadzanych w czasie ciąży wszystkim kobietom. Leczona nie jest groźną dla matki i dziecka, lecz bez prawidłowego postępowania i interwencji lekarza może stanowić zagrożenie i to bardzo poważne w skutkach.

Podobnym ryzykiem jest zbyt późne rozpoznanie cukrzycy ciążowej. Zwykle po porodzie ustępuje, lecz jest ona sygnałem dla kobiety, że powinna zmienić tryb życia i rozpocząć działania profilaktyczne, gdyż za 10-20 lat możliwe, że cukrzyca powróci w typie drugim. Dlatego też oprócz przeprowadzenia wymaganych badań ginekologicznych w czasie ciąży należy również zadbać o stronę edukacyjną i profilaktykę, gdyż jest to szczególny czas dla kobiety, kiedy zdrowie powinno być stawiane na pierwszym miejscu.