Categories
Interesujące

Kleszcze

Zagrożenia

W szczególności w porze letniej narażeni jesteśmy na ukąszenia kleszczy. Są one tym bardziej groźne, iż w okresie ukąszenia nie czujemy bólu. W ślinie tych owadów znajduje się substancja, jaka uśmierza nasz ból. Ruszając do lasu ewentualnie na łąkę bądź zupełnie w rejony podmokłe oraz porośnięte krzakami bądź drzewami opłaca się zatroszczyć się o dlatego, by pełne ciało było osłonięte. Mamy możność też ustrzec się preparatem, jaki ma na celu odstraszenie intruza. Po wróceniu do domku opłaca się się dogłębnie obejrzeć. Jeżeli odkryjemy udział kleszcza na naszej skórze opłaca się go usunąć delikatnie pęsetą łapiąc go za główkę. Miejsce to opłaca się następnie zdezynfekować.

Choroby

Kleszcz przyczepiony do organizmu człowieka odżywia się jego krwią. W ślinie kleszczy odnajdują się groźne dla zdrowia człowieka wirusy oraz bakterie, jakie mogą spowodować kleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. Kleszczowe zapalenie mózgu jest dolegliwością wirusową, natomiast borelioza jest dolegliwością bakteryjną.

Objawy

Niepokojące oznaki jakie mogą wystąpić po kontakcie z kleszczem to duża gorączka, ból mięśni oraz głowy. Objawy te przypominają grypę oraz zostały z nią w znaczącej liczbie przypadków mylone. Mają okazję ukazać się po dwa tygodniach od ukąszenia. Po paru dniach oznaki mijają ażeby ponownie po kilku następnych wrócić ponadto z nudnościami, wymiotami oraz sztywnością karku. Wówczas obowiązkowo opłaca się zameldować się do lekarza, ponieważ na wynik kleszczowego zapalenia mózgu, którego symptomy tak teraz prezentują się w płynie mózgowo-rdzeniowym są widoczne zmiany zapalne. Przed dolegliwością taką mamy szansę się jednakże uchronić szczepiąc się na odkleszczowe zapalenie mózgu. Szczepionki przeciw kleszczom są wyjątkowo skuteczne. Są one trzyetapowe oraz robi się w odstępie kilku miesięcy. Szczepionki na kleszcze chronią przez 3 lata.